Vertybių pratimas

Atradus savo vertybes ir kaip jas galima pritaikyti kasdienybėje – puikus būdas atrasti “Ką ir kaip galėčiau daryti kasdien, kad visą dieną būčiau energingas ir įsitraukęs į veiklą”. Jei prasidėjus vakarui juntame didžiulį nuovargį – dažna ir paprasta to priežatis yra ta, kad tą dieną paprasčiausiai nevykdėme veiklos (visai ar pakankamai) susijusios su savo vertybėmis.

1). ATSAKYKITE Į ŠIUOS KLAUSIMUS:

1. Ką aš mėgstu veikti laisvalaikiu?
2. Kas man sukelia šypseną?
3. Kam aš išleidžiu pinigus?
4. Kas man yra iš tiesų labai svarbu?
5. Kokias savybes vertinu kituose?
6. Kas mane erzina ar pykdo?
Rašykite atsakymus tiesiog stulpeliu žemyn. Neribokite savęs su atsakymais. Kuo daugiau surašysit, tuo daugiau aiškumo bus ateičiai. 

Jei kyla klausimas “Kaip pyktis/erzelis padeda suprasti vertybes?”, tai to klausimo atsakymams paprasčiausiai reiks atrasti antonimus. pvz.: jei Jus verčia pykti kitų vėlavimas, tai Jūsų vertybė yra punktualumas ir pan.

2). PATIKSLINKITE ir IŠGRYNINKITE SAVO ATSAKYMUS
Prie kiekvieno 1-os dalies atsakymo, papildomai sau užduokite papildomą klausimą “Ką man tai duoda?” ir parašykite atsakymą. Jei atsakymas yra panašus į prieš tai buvusį – apibendrinkite ir palikite tik vieną atsakymą.

Svarbu paminėti, kad labai konkretūs dalykai ar žmonės (pvz. pinigai, vaikai, tėvai ir pan.) nėra vertybės. Kiekvienu atveju, tai vertinga ir taip pat tai kažką duoda (pvz. pinigai suteikia laisvę rinktis – tad šioje konkrečioje situacijoje – vertybė yra ne pinigai, o laisvė).

Beje, vertybės – išskirtinai asmeninis reikalas, tad normalu, kai vienam santykiai – viskas, kas susiję su šeima, o kitam – tik tai, kas po šiuo žodžiu vyksta darbe.

ŽiniosRūpestisKompetencijaDraugiškumas
AugimasTvarumasLaisvėKitų priėmimas
InovacijosKokybėAistraAtkaklumas
LyderystėSveikataSaugumasPagarba
AtsakomybėVeiklaPripažinimasEmpatija
Štai, vos keletas pavyzdinių vertybių, kurias taip pat galite naudoti.

3). IŠRINKITE PRIORITETUS
Principas labai paprastas – imate pirmą vertybę iš patikslinto sąrašo ir lyginate ją su antrąją, tada su trečiąją ir t.t. Baigę lyginti pirmąją vertybę su kitomis – suskaičiuokite, kiek balų ji gavo pirmoji. Tada tęskite su antrąją, lygindami ją su trečiaja, ketvirtąja ir t.t. (lyginti su pirmąją nebereikia). Atlikite tokį patį palyginimą su visomis vertybėmis – turėsite savo vertybių prioritetus.

4). ĮSIVARDINKITE SAVO VERTYBES
Pasirinkite, kurios vertybės surinko daugiausiai balų.
3-5, kurios surinko daugiausiai, ir bus Jūsų išgrynintos vertybės. Beje, jų visada bus daugiau, bet esminės bus tos trys (ar penkios). 

JŪSŲ TOP VERTYBĖS IR JŲ PRITAIKYMAS: 

VertybėJos pritaikymas kasdienybėje